gazeteak.com
SON DAKİKA
Satılık Haber Sitesi

Dev yardım! Türkiye o bölgeyi de unutmadı

Bu haber 19 Mayıs 2017 - 18:21 'de eklendi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Sahra Altı Afrika’da yeniden açlık tehdidi yaşandığını hatırlatarak, ’15 tonluk insani yardım malzemesi ulaştırmayı hedfeliyoruz.’ dedi.

Dünya İnsani Zirvesinin (DİZ) yıl dönümü kapsamında “Yeni Çalışma Yönteminin İlerletilmesi Çalıştayı” Türkiye’nin ev sahipliğinde, BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) eş sponsorluğunda, İstanbul’da başladı.

Çalıştayın açılışında konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, Türkiye’nin tekrarlayan ve müzminleşen krizlere karşı toplumları hayata kazandırmaya yönelik bir yaklaşım sergilediğini ve bu yaklaşımı dünyanın hemen hemen bütün coğrafyalarında izlediğini söyledi.

TOPLUMLAR HAYATA KAZANDIRILIYOR

Yıldız, Türkiye’nin tekrarlayan ve müzminleşen krizlere karşı toplumları hayata kazandırmaya yönelik yaklaşımı dünyanın hemen hemen bütün coğrafyalarında izlediğini dile getirerek, “Bu yaklaşımımız özellikle Sahra Altı Afrika’da o ülkeler, toplumlar lehine büyük başarılar getirdi” diye konuştu.

BAĞIŞ KAMPANYASI BAŞLATILDI

Somali’de 2011’de yaşanan büyük kuraklık felaketi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı ziyaretle büyük bir farkındalık oluşturulduğuna dikkat çeken Yıldız, “Afrika Boynuzu başta olmak üzere Sahra Altı Afrika’da yeni bir kuraklığa bağlı açlık tehdidi tekrarlandı. Türkiye olarak Afrika Boynuzu ve Yemen’deki açlık kriziyle mücadele bağlamında 2011’dekine benzer bir ulusal bağış kampanyası başlattık. Somali’nin çeşitli bölgelerine Ramazanda 15 bin tonluk insani yardım malzemesi ulaştırmayı planlıyoruz. Dönem başkanlığını yürüttüğümüz İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde de ihtiyaçları belirleyerek çözüm bulmayı düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

YORUMLAR

Yorum Yok

UYARI! Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri yorumlar yapmayınız.