gazeteak.com
SON DAKİKA
Satılık Haber Sitesi

Sony, CD yerine plağı seçti!

Bu haber 03 Temmuz 2017 - 14:00 'de eklendi.

Sony, yıllar sonra plak üretimine başlıyor. Yoksa CD’den plağa geri dönüş mü yaşanacak?

Sony, nostaljik zamanlara geri dönüyor. Zamana damgasını vuran vinyl (plak), yerini kasete sonrasında da CD’ye devretmişti. CD ise günümüzde yerini çevrimiçi müzik platformlarına evrildi. Ancak son 1-2 yıldır üretilen yeni modern görünümlü pikaplar, plak devrine geri dönüşün sinyallerini veriyordu.

Sony, bu geri dönüşü değerlendirmek için şimdiden çalışmalara başladı.

–> Robotik polisler devriyeye çıkmaya hazırlanıyor

Açıklamlara göre; Japonya‘nın Shizuoka Bölgesi‘nde bir Sony Music Entertainment kuruluşu 2018 Mart ayına kadar vinyl yani plak üretimini devam edecek. Sony, 1982’de satış yapmayı başladığı CD’lerin ardından, 1989 yılında anavatanında vinyl üretimini durdurmuştu.

1499079194_vilny.jpg

Şubat ayında Tokyo’da kayıt stüdyosu açan Sony, kayıt yapabilen ekipmanları kurmuş ve plak kayıtlarını kopyalayabilen ustaları işe almış. Ancak bu süreçte, kesme işleminin oldukça hassas olmasından dolayı, Sony eski plak üzerinde çalışan ustalarını da işe geri almış.

Siparişler dış plak şirketleri tarafından da kabul edilecek. Japonya’da sadece bir tane aktif kayıt üreticisi olduğu için Toyokasei, çoğu zaman talebi takip edemiyor ve Sony Music‘e göre birçok yeni albüm sadece sınırlı miktarda sunuluyor.

Satılık Haber Sitesi

YORUMLAR

Yorum Yok

UYARI! Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri yorumlar yapmayınız.