gazeteak.com
SON DAKİKA
Satılık Haber Sitesi

ABD: PKK’lıları döven korumalardan hesap sorun

Bu haber 19 Mayıs 2017 - 12:13 'de eklendi.

Senatör John Mccain ve Senatör Diane Feinstein’ın Erdoğan’a hitaben yazdığı mektupta, salı günü PKK’lı döven korumalardan hesap sorması istendi.

ABD’deki Cumhuriyetçi Senatör John Mccain ve Demokrat Senatör Diane Feinstein, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben bir mektup yazdı. Mektupta, Türkiye’nin Washington Büyükelçilik konutu önünde PKK’lı grubun saldırısına karşılık veren Erdoğan’ın korumaları için, “Sizden çalışanlarınızdan hesap sormanızı istiyoruz” denildi.

KORUMALARINIZIN ŞİDDETİ SİZİN MUHALİFLERE TAVRINIZI GÖSTERİYOR

PKK’lı grubun thrik ve saldırılarını görmezden gelinerek kaleme alınan mektupta Erdoğan’ın koruma ekibinin bazılarının Büyükelçilik konutunun önündeki davranışlarından ‘derin endişe’ duyulduğu dile getirilerek, “Korumalarınızın barışçıl protestoculara verdiği şiddet içeren yanıt kesinlikle kabul edilemez ve ne yazık ki, sizin hükümetinizin basına, etnik azınlık gruplarına ve siyasi muhaliflere tavrını yansıtıyor” denildi.

EN AZ DOKUZ PKK’LI DAYAK YEDİ

Cumhurbaşkanlığı koruma ekibinin PKK’lı protestoculara şiddetli biçimde saldırarak en az dokuz kişiyi yaraladığı kaydedilen mektupta, Erdoğan’ın 2016’daki ABD ziyaretinde Brookings Enstitüsü’nde yaşanılan olaylara işaret edilerek şu ifadeler kulanıldı: “Fakat bu saldırı münferit bir olay değildi. Geçen yıl sizin bazı destekçileriniz ve koruma ekibinizin bazı üyeleri Brookings Enstitüsü’nde protestocular ve gazetecilerle şiddetli bir biçimde çatıştı. Çalışanlarınızın davranışları, basın ve toplantı özgürlüğü konusunda bütün Amerikalıların sahip olduğu anayasal korumaları ihlal ediyor. Ekibinizin bu hakları Amerikan topraklarında küstahça ihlal etmesi bu özgürlüklere bir hakaret ve hükümetinizi de lekeliyor. Bir NATO üyesi ve bölgedeki kilit bir Amerikan müttefiki olarak Türkiye’yi uzun zamandır destekliyoruz ve onyıllardır süren ortaklığımıza daha uygun davranışlar bekliyoruz.”

PROTESTOCULAR BARIŞÇILDI

PKK’nın YPG kolu ile flört halinde olan ABD’nin senatörleri McCain ve Feinstein’ın kaleme aldığı mektupta son olarak, “Kendi evimizde yaşanan bu olayı görmezden gelemeyiz ve sizden, ülkemizin başkentinde barışçıl protestoculara şiddetli bir biçimde saldıran çalışanlarınızdan hesap sormanızı istiyoruz” denildi.

DEMOKRAT SENATÖR: TÜRK BÜYÜKELÇİSİ SINIR DIŞI EDİLMELİ

Bu arada “Ben olsam elçiyi kovardım diyen” McCain’e Twitter’da destek çıkan Demokrat Senatör Claire McCaskill ise, “Kabul edilemez. ABD topraklarında bu insanlara saldırdılar. Türkiye Büyükelçisi sınır dışı edilmeli” dedi.

YORUMLAR

Yorum Yok

UYARI! Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri yorumlar yapmayınız.