gazeteak.com
SON DAKİKA

Dünyada bir ilki tamamladılar!

Bu haber 09 Ocak 2017 - 16:20 'de eklendi.

Çin, dünyanın en yüksek rakımlı çevre yolunun yapımını tamamladı. Deniz seviyesinden 3 bin 600 metre yükseklikte yapılan çevre yolu, Haziran’da açılacak.

Çin, dünyanın en yüksek rakımlı çevre yolunun yapımını tamamladı. Deniz seviyesinden 3 bin 600 metre yükseklikte yapılan çevre yolu, Haziran’da açılacak.Ancak sağlık raporu şartıyla gidilebilen ülkenin en önemli turistik alanlarından biri olan Lasa kentine gitmek artık daha kolay olacak. İlginç çevre yolu Lasa’yı daireler çizerek çevreliyor.

Ülkenin batısında bulunan Tibet Özerk Bölgesi’nin başkenti Lasa’da  yapılan otoyol, denizden 3 bin 600 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek rakımlı çevre yolu oldu.
Lasa Belediye Başkan Yardımcısı Lin Şıng, yapımı tamamlanan  yolun 100 kilometre uzunluğunda, üç geliş ve üç gidiş olmak üzere altı şeritten  oluştuğunu söyledi. Azami hız sınırının 60 kilometre olarak belirlendiği yolu  kullanan taşıtlar, Lasa şehrini iki saatten kısa sürede çevreleyebilecek.

Bu çevre yolunun, güvenlik kontrollerinin ardından haziranda trafiğe açılması bekleniyor.

BÖLGEYE GİDENLERDEN SAĞLIK RAPORU İSTENİYOR

Ülkenin en önemli turistik merkezlerinden biri olan bölge, geçen yıl  23 milyon turist ağırlamıştı. Tibet’in deniz seviyesinden yüksekliği nedeniyle  bölgeye seyahat edecekler için özel sağlık raporu istenirken, solunum yolu, kalp  ve akciğer rahatsızlığı olanların bölgeye gitmesine izin verilmiyor.

Çin, dünyanın en yüksek rakımlı demiryolu olan Tibet-Çinghay hattını 2006’da kullanıma açmıştı.

YORUMLAR

Yorum Yok

UYARI! Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri yorumlar yapmayınız.