gazeteak.com
SON DAKİKA

ÖĞRENCİLERİMİZ 49.ULUSLARASI KİMYA OLİMPİYATLARI’NDA GURURUMUZ OLDU

Bu haber 17 Temmuz 2017 - 14:16 'de eklendi.

49. Uluslararası Kimya Olimpiyatı’na katılan Türkiye Milli Takımı üstün başarı elde etti.

TÜBİTAK’ın önderliğinde oluşturulan 4 kişilik milli takımın ekip liderliğini Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Arif Daştan üstlendi. Tayland’ın Nakhon Pathom şehrinde gerçekleştirilen ve bu yıl 49’ncisi düzenlenen Uluslararası Kimya Olimpiyatı’nda 4 kişilik Türk Milli Takımı 1 altın ve 3 Bronz madalya kazandı.

76 ülke ve 297 öğrencinin  katılımıyla gerçekleşen uluslararası yarışmada Türkiye’yi temsil eden İzmir Fen lisesinden Ceylan Ceylan altın, İstanbul Atatürk Fen lisesinden  Batuhan  Apa, Sinem  Seleme Övünç ve Ömer Faruk Bicer  Bronz madalya sahibi oldu.

1978 yılından beri düzenlenen Kimya Olimpiyatları’nda Türkiye bugüne kadar 12 altın, 37 gümüş ve 37 bronz madalya kazandı.

Uluslararası Kimya Olimpiyatları nedir?

Uluslararası Kimya Olimpiyatları, dünyanın orta öğretim seviyesindeki en yetenekli kimya öğrencileri için bir yarışma. Ülkeler dört öğrenciden oluşan bir ekiple temsil ediliyor ve kimya bilgi ve becerilerini, laboratuvarda 5 saatlik bir pratik ve 5 saatlik yazılı teorik sınavla test ediyorlar.

Program, kimya problemlerinin çözülmesi yoluyla öğrencilerin kimya ilgisini teşvik etmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda, kimyada uluslararası temasları, farklı uluslardan genç bilim insanları arasındaki dostlukları, öğrenciler arasında işbirliğini ve kimyada pedagojik ve bilimsel deneyimin değişimini ve gelişmesini teşvik etmek amaçlanıyor.

YORUMLAR

Yorum Yok

UYARI! Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri yorumlar yapmayınız.