gazeteak.com
SON DAKİKA
Satılık Haber Sitesi

Sudan Devlet Başkanı’ndan Rusya’ya ziyaret

Bu haber 22 Kasım 2017 - 13:22 'de eklendi.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Rusya’ya yapacağı ziyaretin ana gündem maddesinin “askeri iş birliği” olduğunu bildirdi.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Rusya’ya yapacağı ziyaretin ana gündem maddesinin “askeri iş birliği” olduğunu bildirdi.

Başkent Hartum’da Rusya el-Yevm televizyonuna verdiği mülakatta Beşir, perşembe günü yapacağı Moskova ziyaretine ilişkin, “Görüşmelerde askeri iş birliği meselesi önceliğimiz olacak. Rusya ile askeri iş birliğinin güçlendirilmesinden hedef, Sudan ordusunun gücünü daha fazla artırması çünkü buna ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Silahlanmanın savaş için değil, barışın korunması için caydırıcı güç olması nedeniyle gerektiğini vurgulayan Beşir, Moskova ziyaretinde ekonomik iş birliğinin de masaya yatırılacağını aktardı.

“Arap-Fars çatışması bölge için kayıptır”

Beşir ayrıca ülkesinin, Arap ülkelerinin İran’a savaş açmasından yana olmadığını ve birlikte yaşamak için en iyi seçeneğin diyalog olduğunu ifade ederek, “Mevcut zaman diliminde Arap-İran çarpışmasının herhangi bir hikmeti yok. Taraflar arasında herhangi bir askeri çatışma, bölgenin tamamı için kayıptır.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin İslami hareketin yasaklanmasını talep ettiği iddiası

Öte yandan, Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, ABD’nin Sudan’ın “teröre destek veren ülkeler” listesinden çıkarılmasına karşılık İslami Hareket’i yasaklamasını şart koştuğu yönünde basında yer alan iddiaları yalanladı. Beşir, “Ülkede İslami Hareket’in yasaklanması mümkün değil. Ben de İslami bir harekettenim.” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

Yorum Yok

UYARI! Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri yorumlar yapmayınız.