Gazete AK
içerde dizi
Sondakika Haber Canlı

İsrail’den flaş Esed iddiası! Elinde…

İsrail istihbaratından bir yetkili, Esed’in ordusunun elinde halen birkaç ton kimyasal silah olduğunu ileri sürdü.

İsrail’den flaş Esed iddiası! Elinde…
Bu haber 20 Nisan 2017 - 14:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İsrail, 90’a yakın kişinin İdlib’in Han Şeyhun beldesine düzenlenen kimyasal saldırıda ölmesinden yaklaşık iki hafta sonra, Suriye Devlet Başkanı Esed’in ordusunun elinde halen birkaç ton kimyasal silah bulunduğunu söyledi.

Fransa da dün bu konuda sahip olduğu kanıtları yakında açıklayacağını duyurmuştu.

Dün İsrailli gazetecileri bilgilendiren üst düzey bir İsrail istihbarat yetkilisi, Esed’in elinde birkaç ton kimyasal silah kaldığını ileri sürdü. Bu bilgiyi Reuters’e bir İsrailli subay verdi.

Bazı İsrailli gazeteler, açıklamayı yapan istihbaratçının, kimyasal silah miktarını üç ton olarak belirttiğini aktardı.

SALDIRI YÜZDE 100 ESED TARAFINDAN YAPILDI

ABD ve Rusya’nın öncülük ettiği bir anlaşmayla Suriye 2013 yılında elindeki kimyasal silahlarını imha etmeyi kabul etmişti. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberma 6 Nisan’da Yedioth Ahronoth gazetesinde, “saldırının doğrudan Esed tarafından planlandığından ve emrinin verildiğinden yüzde 100 emin olduğunu” söylemişti.

Kimyasal Silahların Engellenmesi Örgütü’nün (OPCW) İngiliz heyeti, OPCW Genel Direktörü Ahmet Üzümcü’nün yapılan analizlerin “sarin veya sarin benzeri bir maddenin kullanıldığını gösterdiğini” söylediğini dün açıkladı.

Esed ise Han Şeyhun kasabasına yapılan saldırı için sorumluluk kabul etmiyor ve 2013 yılındaki anlaşmayla elindeki tüm kimyasal silah stoklarını teslim ettiğini iddia ediyor.

Facebook TakipTwitter Takip
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA