gazeteak.com
SON DAKİKA

Şevval ayı orucu Temmuz ayının kaçına kadar tutulur? Önemi nedir

Bu haber 14 Temmuz 2017 - 10:52 'de eklendi.

Ramazan ayının bitmesinin hemen ardından içine girdiğimiz şevval ayı döneminde ne zaman oruç tutulabilir? Müslümanların sıcak bir ilgiyle karşıladığı bu önemli ayda Şevval ayı orucunun ne zaman ve nasıl tutulacağı, Müslümanlar için öneminin ne olduğu ile ilgili tüm detayları sizin için derledik.

Şevval ayında oruç tutmanın bir sene oruç tutmuş gibi sevaba vesile olması nedeniyle bu ayın önemi son derece büyüktür. Müslümanlar da bu ayın güzelliğini ve faziletini değerlendirebilmek için ne zaman oruç tutulur ve nasıl oruç tutulur? gibi soruların yanıtlarını aramak adına araştırmalara başladı. Müslümanların merak ettiği tüm soruların yanıtlarını haberimizden şimdi öğrenebilirsiniz.

ŞEVVAL AYI ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Şevval ayı orucu, ramazan ayının bitmesinin ardından gelen 30 gün içinde tutulması tavsiye edilen bir oruçtur. Farz ibadet olmamakla birlikte bu 30 gün içinde 6 gün boyunca oruç tutulması Müslümanları oldukça sevaba nail edecek bir ibadettir.

Ancak Şevval orucunu Ramazan Bayramı’nda tutmak haramdır. O nedenle Ramazan Bayramı’ndan hemen sonra tutulmaya başlanmaktadır.

Şevval ayında oruç tutmanın ne kadar önemli olduğunu özellikle vurgulayan Peygamberimiz Hz. Muhammed(sav.)’de Müslümanları orucun bu güzel bereketine davet etmektedir.

Muhammed (S.A.V), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur” (Müslim, Sıyam, 24; Tirmizî, Savm, 53) buyurarak Şevval ayında altı gün oruç tutmaya teşvik etmiştir.

ŞEVVAL AYI ORUCU NASIL TUTULUR?

Şu an içerisinde olduğumuz Şevval ayında tutulan oruç 6 gün sürmektedir ve 30 gün boyunca devam etmektedir. Bu 6 gün içinde Müslümanlar oruçlarını eda ederken haram olan şeylerden uzaklaşarak ve devamlı ibadet içinde bulunurak, bu önemli ayın rahmetine ve bereketine varacaklar.

Ancak şu da unutulmaması gerekir ki, bu oruç 6 gün boyunca art arda tutulabileceği gibi, ara verilerek de 6 güne tamamlanabilmektedir.

YORUMLAR

Yorum Yok

UYARI! Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri yorumlar yapmayınız.